ISPARTA KENT REHBERİ

ISPARTA’DA DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ YENİ MAHKEME KARARIISPARTA’DA DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ YENİ MAHKEME KARARI

2007’de düşen ve 57 kişinin öldüğü Isparta uçağında, her kurum suçlu bulundu
Yargıtay, Isparta’da 57 kişinin öldüğü uçak kazasına ilişkin 2 Atlasjet yetkilisine “taksirle öldürme”den verilen beraat kararını bozdu. Uçağın kiralandığı şirket yetkililerinin ve eski Sivil Havacılık Genel Müdürü’nün cezaları da onandı.

ıspartaya düşen uçak

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, Isparta’da 9 yıl önce meydana gelen ve 57 kişinin öldüğü uçak kazası ilgili davanın temyiz incelemesini tamamladı. Daire, bir dizi onama ve beraat kararı verdi.

ÖLDÜRMEDEN 4 HAPİS
Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, daire, “taksirle öldürme” suçundan Atlasjet tarafından uçağın kiralandığı Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılık AŞ ortağı Yavuz Çizmeci, Genel Müdürü Aydın Kızıltan ve Teknik Müdürü İsmail Taşdelen’in 11 yıl 8’er ay, Bakım Müdürü Fikri Zafer Dinçer’in 5 yıl 10 ay hapsini onadı.

12 BERAATA ONAMA
Yargıtay, Dünyaya Bakış Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Gündoğdu, Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy, eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ile diğer 8 sanığın ‘taksirle öldürme’ suçundan beraatlarını onadı.

2 BERAATA BOZMA
“Taksirle öldürme”den tali kusurlu oldukları gerekçesiyle dönemin Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tuncay Mustafa Doğaner ile uçuş işletme sorumlusu Mehmet Şerif Erbilgin’in beraatları bozuldu.

‘GÖREV’DEN 2 HAPİS
Daire, “görevi kötüye kullanma” suçundan eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı’ya verilen 1 yıl 8’er ay hapis cezasını da onadı. Sanık pilot Vedat Örs’e yalan tanıklık suçundan verilen hapis cezasının ise fazla olduğu gerekçesiyle bozulmasına karar verildi. Bozma kararı uyarınca Doğaner, Erbilgin ve Örs, yeniden yargılanacaklar.

NÜKLEER FİZİKÇİLER UÇAKTAYDI
İstanbul’dan Isparta’ya giden Atlasjet Havacılık AŞ yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ’ye ait yolcu uçağı, 30 Kasım 2007’de Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7’si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti. Isparta Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ocak 2015’te davayı sonuçlandırmıştı. Isparta’da bir fizik konferansına katılmak üzere uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arık, Fatma Şenel Boydağ, Özgen Berkol Doğan, Mustafa Fidan, Engin Abat, İskender Hikmet de kazada hayatını kaybedenler arasındaydı.

‘BİZ DE SUÇTAN ZARAR GÖRDÜK’
Atlasjet bir açıklama yaparak kararla kurumun mağduriyetinin tescillendiğini savundu. Açıklamada, yerel mahkemenin aksine Yargıtay’ın, Atlasjet’in suçtan zarar görmesi sebebiyle davaya katılan olmasına karar verdiği belirtildi. Hakkındaki beraat kararı onanan Ali Murat Ersoy “Karar masumiyet ve haklılığımızı ortaya koymuştur” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ