ISPARTA KENT REHBERİ

SÜLEYMAN DEMİREL DEMOKRASİ VE KALKINMA MÜZESİSÜLEYMAN DEMİREL DEMOKRASİ VE KALKINMA MÜZESİ

süleyman demirel müze (2)süleyman demirel müze (9)süleyman demirel müze (3)süleyman demirel müze (6) süleyman demirel müze (4)süleyman demirel müze (5)süleyman demirel müze (1)süleyman demirel müze (8) süleyman demirel müze (10)süleyman demirel (1)süleyman demirel (2)süleyman demirel (3)süleyman demirel (4)süleyman demirel (5)süleyman demirel (6)sdü

 

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Isparta’da 26 Ekim 2014 tarihinde açıldı.

9.Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel adına, Isparta’nın Atabey ilçesi’ne Bağlı İslamköy’de kurulmuştur.

17 bin metrekarelik alanda kurulan külliyede yer alan ve içerisinde Demirel’in memurluğa başladığı 1949 yılından cumhurbaşkanı olduğu döneme kadar sakladığı çok sayıda belge, 45 bin kitap, 32 bin gazete ve dergi, 126 bin fotoğraf ve Demirel’e yurt içi ve dışında hediye edilen eşyaların yeralmaktadır.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında kubbeli olarak inşa edilmiş, 1500 m2’lik bir alanı kaplıyor. Süleyman Demirel Külliyesi’nin içinde yer alan Müze’de, özellikle Cumhuriyet tarihimizin son 50 yıllık dönemine ait demokrasi ve kalkınma dönüşümünün belge, bilgi ve fotoğrafları sergileniyor.


İslamköy’de, 16 bin m2’lik bir alanı kaplayan Süleyman Demirel Külliyesi’nde, Müze’nin yanı sıra, 9. Cumhurbaşkanı’nın doğup büyüdüğü, 1920 yapımı, ahşap ve kerpiçten inşa edilmiş, baba Hacı Yahya Demirel’in adını taşıyan ev de yer alıyor.


Külliye’nin diğer bölümleri ise, şu yapılardan oluşuyor:
Demirel Ailesi’nin nineleri Şehriban Hatun adına yapılmış cami, Süleyman Demirel Özel Arşivi, Süleyman Demirel Kütüphanesi, Süleyman Demirel Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Köy Çeşmesi, İslamköy’ün hemen yanı başındaki Çalcatepe’de oluşturulan orman alanı, helikopter pisti ve otopark.


Müze’de sergilenen yaklaşık 90 yıllık belge, bilgi, eşya ve giysilerin yanısıra 126 bin fotoğraf, 46 bin Kitap, diploma, berat, nişan, plaket, maket, heykel ve halıdan oluşan binlerce obje,10 bin klasör içinde korunan 6 milyon doküman, özenle biriktirilmiş, 32 bin nüsha yerli ve yabancı gazete-dergi koleksiyonu, 6 bin kasetlik ses ve görüntü materyali, 5 kıtadan 500 parça giysi öne çıkan diğer objeler olarak öne çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ